2003 EUROPEAN JUNIOR BAREFOOT CHAMPIONSHIPS

22 - 27 September 2003

   Barefoot Club Albarella, Italy

Junior Team results

  

 Country 

 Slalom 

 Tricks 

 Jump 

 Overall 

 1 

 Great Britain 

 1.524.48 

 1.531.91 

 1.429.32 

 4.485.71 

 2 

 Ireland 

  629.37 

 1.106.38 

 1.188.48 

 2.924.23 

 3 

 Belgium 

  897.44 

  533.33 

 1.000.00 

 2.430.77 

 4 

 Austria 

 1.000.00 

  906.38 

  502.62 

 2.409.00 

 5 

 Germany 

  685.31 

 1.000.00 

  628.27 

 2.313.58 

 6 

 Netherlands 

  195.80 

  680.85 

 1.000.00 

 1.876.65 

 7 

 Italy 

  412.59 

  234.04 

  418.85 

 1.065.48 

 8 

 France 

  482.52 

  468.08 

  0.00 

  950.60 

 9 

 Sweden 

  391.61 

  246.81 

  0.00 

  638.42 

Junior boys Overall Results

  

  

 Name 

 Country 

  

 Slalom 

 Tricks 

 Jump 

 Overall 

 1 

  

 WIMMER Georg Jr. 

 AUT 

  

 1.000.00 

  906.38 

  502.62 

 2.409.00 

 2 

  

 RENELT Frank 

 GER 

  

  685.31 

 1.000.00 

  628.27 

 2.313.58 

 3 

  

 NOLEN Devin 

 NED 

  

  195.80 

  680.85 

 1.000.00 

 1.876.65 

 4 

  

 MCDONALD Andrew 

 IRL 

  

  426.57 

  659.57 

  654.45 

 1.740.59 

 5 

  

 GOLDIE Daniel 

 GBR 

  

  237.76 

  417.02 

  790.58 

 1.445.36 

 6 

  

 SUMMERS Blake 

 GBR 

  

  419.58 

  212.77 

  638.74 

 1.271.09 

 7 

  

 MCDONALD Ryan 

 IRL 

  

  202.80 

  446.81 

  534.03 

 1.183.64 

 8 

  

 MUSSANO Filippo 

 ITA 

  

  412.59 

  234.04 

  418.85 

 1.065.48 

Junior girls Overall Results

  

  

 Name 

 Country 

  

 Slalom 

 Tricks 

 Jump 

 Overall 

 

  

 VENKEN Elke 

 BEL 

  

  897.44 

  533.33 

 1.000.00 

 2.430.77 

Junior boys Slalom Results

  

  

 Name 

 Country 

  

 Eliminatorie 

 Semi-final 

 Final 

 Overall 

 1 

  

 WIMMER Georg Jr. 

 AUT 

  

 12.0 

 14.3 

 13.7 

 1.000.00 

 2 

  

 RENELT Frank 

 GER 

  

 6.0 

 9.8 

 9.4 

  685.31 

 3 

  

 HARRIS Ben 

 GBR 

  

 7.5 

 5.8 

 6.8 

  524.48 

 4 

  

 SUMMERS Blake 

 GBR 

  

 6.0 

 3.4 

 0.5 

  419.58 

 5 

  

 MCDONALD Andrew 

 IRL 

  

 6.1 

 6.0 

  

  426.57 

 6 

  

 MAILLARD Clement 

 FRA 

  

 4.1 

 5.5 

  

  384.62 

 7 

  

 MUSSANO Filippo 

 ITA 

  

 5.9 

 5.0 

  

  412.59 

 8 

  

 SOEDERQUIST Mikael 

 SWE 

  

 5.6 

 5.0 

  

  391.61 

 9 

  

 GOLDIE Daniel 

 GBR 

  

 3.4 

  

  

  237.76 

 10 

  

 MCDONALD Ryan 

 IRL 

  

 2.9 

  

  

  202.80 

 11 

  

 NOLEN Devin 

 NED 

  

 2.8 

  

  

  195.80 

 12 

  

 MICHEL Thibaut 

 FRA 

  

 1.4 

  

  

  97.90 

Junior girls Slalom Results

  

  

 Name 

 Country 

  

 Eliminatorie 

 Semi-final 

 Final 

 Overall 

 1 

  

 VENKEN Elke 

 BEL 

  

 3.2 

 3.5 

 3.3 

  897.44 

 2 

  

 GOLDIE Emily 

 GBR 

  

 2.4 

 3.9 

 2.4 

 1.000.00 

Junior boys Tricks Results

  

  

 Name 

 Country 

  

 Eliminatorie 

 Semi-final 

 Final 

 Overall 

 1 

  

 WIMMER Georg Jr. 

 AUT 

  

 2130 

 1150 

 1880 

  906.38 

 2 

  

 NOLEN Devin 

 NED 

  

 1600 

 1350 

 1820 

  680.85 

 3 

  

 HARRIS Ben 

 GBR 

  

 900 

 1250 

 1650 

  531.91 

 4 

  

 RENELT Frank 

 GER 

  

 2300 

 2350 

 800 

 1.000.00 

 5 

  

 MCDONALD Andrew 

 IRL 

  

 1550 

 1100 

  

  659.57 

 6 

  

 MCDONALD Ryan 

 IRL 

  

 950 

 1050 

  

  446.81 

 7 

  

 GOLDIE Daniel 

 GBR 

  

 700 

 980 

  

  417.02 

 8 

  

 SOEDERQUIST Mikael 

 SWE 

  

 560 

 580 

  

  246.81 

 9 

  

 MICHEL Thibaut 

 FRA 

  

 700 

 550 

  

  297.87 

 10 

  

 MUSSANO Filippo 

 ITA 

  

 550 

  

  

  234.04 

 11 

  

 SUMMERS Blake 

 GBR 

  

 500 

  

  

  212.77 

 12 

  

 MAILLARD Clement 

 FRA 

  

 400 

  

  

  170.21 

Junior girls Tricks Results

  

  

 Name 

 Country 

  

 Eliminatorie 

 Semi-final 

 Final 

 Overall 

 1 

  

 GOLDIE Emily 

 GBR 

  

 450 

 400 

 720 

 1.000.00 

 2 

  

 VENKEN Elke 

 BEL 

  

 220 

 240 

 220 

  533.33 

Junior boys Jump Results

  

  

 Name 

 Country 

  

 Eliminatorie 

 Semi-final 

 Final 

 Overall 

 1 

  

 GOLDIE Daniel 

 GBR 

  

 15.1m 

 0.0m 

 17.8m 

  790.58 

 2 

  

 NOLEN Devin 

 NED 

  

 19.1m 

 18.8m 

 17.1m 

 1.000.00 

 3 

  

 RENELT Frank 

 GER 

  

 9.5m 

 12.0m 

 12.8m 

  628.27 

 4 

  

 MCDONALD Andrew 

 IRL 

  

 12.5m 

 11.3m 

 12.6m 

  654.45 

 5 

  

 SUMMERS Blake 

 GBR 

  

 12.2m 

 8.4m 

 12.2m 

  638.74 

 6 

  

 MCDONALD Ryan 

 IRL 

  

 9.2m 

 10.2m 

  

  534.03 

 7 

  

 MUSSANO Filippo 

 ITA 

  

 8.0m 

 7.7m 

  

  418.85 

 8 

  

 WIMMER Georg Jr. 

 AUT 

  

 9.6m 

 0.0m 

  

  502.62 

 9 

  

 SOEDERQUIST Mikael 

 SWE 

  

 0.0m 

  

  

  0.00 

Junior girls Jump Results

  

  

 Name 

 Country 

  

 Eliminatorie 

 Semi-final 

 Final 

 Overall 

 1 

  

 VENKEN Elke 

 BEL 

  

 7.8m 

 8.1m 

 6.1m 

 1.000.00 

 

Enrico “Chico” Cohen

barefoot@tiscali.nl