Östsvenska Vattenskidförbundet/Vattenskidklubben Kringlan

Distriktsmästerskap 2003

den 19-20 juli på Lilla Turingen i Nykvarn


Ungdom Flickor Slalom Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     PELLIJEFF Sandra   LAMBARÖ VSK     2.50/49   2.00/52   
 2     ABRAHAMSSON Sarah   VSK KRINGLAN     3.00/49   4.00/46   
 3     OHLEN Jennie   VSK KRINGLAN     2.00/34   0.50/34   

Ungdom Pojkar Slalom Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     BRÄNNSTRÖM Markus   LINKÖPING VSK     4.50/37   2.00/55/18.25   
 2     GARPLIND Niklas   LINKÖPING VSK     6.00/43   1.50/46   

Yngre Juniorer Flickor Slalom Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     HORVATH Isabella   VSK KRINGLAN     4.50/55/18.25   1.25/55/16.00   
 2     PELLIJEFF Angelica   LAMBARÖ VSK     4.25/37   5.00/37   
 3     DIDRIKSSON Amanda   LINKÖPING VSK     4.00/37   3.00/37   

Yngre Juniorer Pojkar Slalom Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     GARPLIND Christopher   LINKÖPING VSK     1.50/55/18.25   5.25/55/18.25   
 2     DIDRIKSSON David   LINKÖPING VSK     2.50/58/14.25   5.00/40   
 3     BRAGE Niklas   LINKÖPING VSK     3.00/58/14.25   4.00/40   
 4     NORDSTRÖM Peter   VSK KRINGLAN     2.25/49   4.00/40   

Äldre Juniorer Damer Slalom Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     RINNING Johanna   LAMBARÖ VSK     4.00/37   3.00/55/18.25   

Äldre Juniorer Herrar Slalom Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     FRANK Martin   LAMBARÖ VSK     4.50/58/13.00   3.50/58/13.00   
 2     ÅNGSTRÖM Andreas   SIGTUNA VSK     3.50/58/18.25   4.00/58/18.25   
 3     PALM-LUNDBERG Christoffer   SIGTUNA VSK     3.50/40   2.00/58/18.25   
 4     BERGSTRAND Jan   LAMBARÖ VSK     5.00/55/18.25   5.25/55/18.25   
 5     ÖHLANDER Calle   SIGTUNA VSK     4.00/40   3.50/55/18.25   

Seniorer Damer Slalom Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     DAHLBERG Carina   WAXHOLM VSK     4.25/55/18.25   5.50/55/18.25   
 2     BJÖRK Camilla   NACKA VSK     4.00/55/18.25   5.00/55/18.25   
 3     BERGSTRÖM Zandra   VSK KRINGLAN     4.00/55/18.25   4.50/37   
 4     HÖGSTEDT Elisabeth   LIDA VSK     2.00/52   2.50/37   

Seniorer Herrar Slalom Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     LARSSON Nicklas   SIGTUNA VSK     3.00/58/13.00   2.50/58/12.00   
 2     KAVMARK Jonas   LIDA VSK     2.50/58/14.25   5.00/58/13.00   
 3     HAGBERG Joakim   LAMBARÖ VSK     2.00/58/13.00   2.00/58/13.00   
 4     NOBEL Robert   NACKA VSK     4.00/58/14.25   4.00/58/14.25   
 5     SVENSSON Jonas   LIDA VSK     4.00/58/14.25   2.50/58/14.25   
 6     STUBBE Patrik   LINKÖPING VSK     1.50/58/14.25   2.50/58/18.25   
 7     BRÄNNSTRÖM Lars   LINKÖPING VSK     2.00/58/18.25   2.50/58/18.25   
 8     SKANDE Ulf   NACKA VSK     4.00/58/12.00     
 9     WETTERSTRÖM Klas   WAXHOLM VSK     2.00/58/18.25     
 10     KONSTANZER Dennis   LIDA VSK     5.50/52     
 11     NORDIN Daniel   NYKÖPING VSK     1.50/52     
 12     KAVMARK Ola   LIDA VSK     3.00/40     
 13     ÖSTERLUND Klas   NYKÖPING VSK     1.00/40     

Ungdom Flickor Trick Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     ABRAHAMSSON Sarah   VSK KRINGLAN     580   750   
 2     PELLIJEFF Sandra   LAMBARÖ VSK     740   500   
 3     OHLEN Jennie   VSK KRINGLAN     20   40   

Ungdom Pojkar Trick Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     BRÄNNSTRÖM Markus   LINKÖPING VSK     520   980   
 2     GUSTAFSSON Martin  NYKÖPING VSK     240   390   
 3     GARPLIND Niklas   LINKÖPING VSK     240   240   

Yngre Juniorer Flickor Trick Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     DIDRIKSSON Amanda   LINKÖPING VSK     740   820   
 2     HORVATH Isabella   VSK KRINGLAN     1010   700   
 3     PELLIJEFF Angelica   LAMBARÖ VSK     320   660   

Yngre Juniorer Pojkar Trick Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     BRAGE Niklas   LINKÖPING VSK     1920   2140   
 2     DIDRIKSSON David   LINKÖPING VSK     1660   1510   
 3     GARPLIND Christopher   LINKÖPING VSK     560   730   
 4     NORDSTRÖM Peter   VSK KRINGLAN     290   340   

Äldre Juniorer Damer Trick Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     RINNING Johanna   LAMBARÖ VSK     660   860   
 2     ALGESON Jeanette   LAMBARÖ VSK     740   560   

Äldre Juniorer Herrar Trick Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     BERGSTRAND Jan   LAMBARÖ VSK     860   1130   
 2     ÖHLANDER Calle   SIGTUNA VSK    260   420   
 3     FRANK Martin   LAMBARÖ VSK     1270   0   
 4     PALM-LUNDBERG Christoffer   SIGTUNA VSK     40      

Seniorer Damer Trick Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     WÄPPLING Åsa   VSK KRINGLAN     3730   4080   
 2     BJÖRK Camilla   NACKA VSK     1880   1370   
 3     BERGSTRÖM Zandra   VSK KRINGLAN     660   740   

Seniorer Herrar Trick Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     KAVMARK Jonas   LIDA VSK     6340   6340   
 2     BRÅDHE Odd   LIDA VSK     3210   3930   
 3     NOBEL Robert   NACKA VSK     3730   3350   
 4     KAVMARK Ola   LIDA VSK     1710   2730   
 5     LARSSON Nicklas   SIGTUNA VSK     1760   2090   
 6     ÖSTERLUND Klas   NYKÖPING VSK     700     

Ungdom Pojkar Hopp Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     BRÄNNSTRÖM Markus   LINKÖPING VSK     26.3m   26.1m   
 2     GARPLIND Niklas   LINKÖPING VSK     6.7m   6.7m   

Yngre Juniorer Flickor Hopp Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     DIDRIKSSON Amanda   LINKÖPING VSK     14.5m   14.7m   

Yngre Juniorer Pojkar Hopp Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     BRAGE Niklas   LINKÖPING VSK     31.2m   30.7m   
 2     DIDRIKSSON David   LINKÖPING VSK     28.2m   25.5m   
 3     GARPLIND Christopher   LINKÖPING VSK     15.1m   16.5m   
 4     NORDSTRÖM Peter   VSK KRINGLAN     14.7m   12.9m   

Äldre Juniorer Damer Hopp Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     RINNING Johanna   LAMBARÖ VSK     10.8m   10.6m   

Äldre Juniorer Herrar Hopp Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     FRANK Martin   LAMBARÖ VSK     29.0m   32.0m   
 2     BERGSTRAND Jan   LAMBARÖ VSK     21.5m   22.2m   
 3     PALM-LUNDBERG Christoffer   SIGTUNA VSK     18.1m   15.9m   

Seniorer Damer Hopp Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     BERGSTRÖM Zandra   VSK KRINGLAN     20.3m   21.3m   

Seniorer Herrar Hopp Resultat

     Namn   Klubb     Utslag   Final   
 1     KAVMARK Jonas   LIDA VSK     37.2m   44.2m   
 2    NOBEL Robert   NACKA VSK     45.2m   44.0m   
 3     ERIKSSON Niklas   NYKÖPING VSK     25.7m   24.7m   
 4     ÖSTERLUND Klas   NYKÖPING VSK     23.2m   20.6m   
 5     LARSSON Nicklas   SIGTUNA VSK     22.3m     

Ungdom Pojkar Kombinerat Resultat

     Namn   Klubb     Slalom   Trick   Hopp   Kombinerat 
 1     BRÄNNSTRÖM Markus   LINKÖPING VSK      318.18    145.83    552.54   1 016.55 
 2  GARPLIND Niklas  LINKÖPING VSK  88.63   35.71      124.34 

Ungdom Flickor Kombinerat Resultat

     Namn   Klubb     Slalom   Trick   Hopp   Kombinerat 
 1     DIDRIKSSON Amanda   LINKÖPING VSK      16.46    123.87    229.85    370.18 

Yngre Juniorer Pojkar Kombinerat Resultat

     Namn   Klubb     Slalom   Trick   Hopp   Kombinerat 
 1     BRAGE Niklas   LINKÖPING VSK      613.64    223.85    500.00   1 337.49 
 2     DIDRIKSSON David   LINKÖPING VSK      602.27    173.64    429.25   1 205.16 
 3     GARPLIND Christopher   LINKÖPING VSK      255.68    76.36    153.30    485.34 
 4     NORDSTRÖM Peter   VSK KRINGLAN      99.43    35.56    113.50    248.49 

Äldre Juniorer Damer Kombinerat Resultat

     Namn   Klubb     Slalom   Trick   Hopp   Kombinerat 
 1     RINNING Johanna   LAMBARÖ VSK      402.99    100.23    50.92    554.14 

Äldre Juniorer Herrar Kombinerat Resultat

     Namn   Klubb     Slalom   Trick   Hopp   Kombinerat 
 1     FRANK Martin   LAMBARÖ VSK      636.99    108.73    163.55    909.27 
 2     BERGSTRAND Jan   LAMBARÖ VSK      318.49    96.75    77.20    492.44 
 3     PALM-LUNDBERG Christoffer   SIGTUNA VSK      356.16    3.42    56.38    415.96 

Seniorer Damer Kombinerat Resultat

     Namn   Klubb     Slalom   Trick   Hopp   Kombinerat 
 1     BERGSTRÖM Zandra   VSK KRINGLAN      417.91    86.25    143.10    647.26 

Seniorer Herrar Kombinerat Resultat

     Namn   Klubb     Slalom   Trick   Hopp   Kombinerat 
 1     KAVMARK Jonas   LIDA VSK      643.84    542.81    448.60   1 635.25 
 2     NOBEL Robert   NACKA VSK      547.95    319.35    471.96   1 339.26 
 3     LARSSON Nicklas   SIGTUNA VSK      691.78    178.94    77.71    948.43 
 4     ÖSTERLUND Klas   NYKÖPING VSK      3.42    59.93    82.28    145.63 

Lagresultat Ungdom, Yngre och Äldre Juniorer

   Klubb   Slalom   Trick   Hopp   Kombinerat 
 1   LINKÖPING VSK   1 534.09    543.32   1 481.79   3 559.20 
 2   LAMBARÖ VSK   1 358.47    329.48    291.67   1 979.62 
 3   VSK KRINGLAN    776.99    310.28    113.50   1 200.77 
 4   SIGTUNA VSK   1 034.24    39.38    56.38   1 130.00 

Lagresultat Seniorer

   Klubb   Slalom   Trick   Hopp   Kombinerat 
 1   LIDA VSK   1 490.30   1 113.01   448.60   3 051.91
 2   NACKA VSK   1 693.12    538.46    471.96   2 703.54 
 3   VSK KRINGLAN    417.91    561.77    143.10   1 122.78 
 4   LINKÖPING VSK    876.71    0.00    0.00    876.71 
 5   WAXHOLM VSK    796.46    0.00    0.00    796.46 
 6   NYKÖPING VSK    188.35    59.93    177.26    425.54